Keuhkokuume ja ennenaikaisuus suurimmat lapsikuolleisuuden syyt
Sydäntauti on kohtalokkaampi moottoritien varressa
Kohtuukäyttö liittyy pienempään diabetesriskiin
Euroopan tuhkarokkoepidemia mahdollisesti laantunut - Romania suurin poikkeus
Epilepsiakohtauksilla on oma vuorokausirytminsä
Lasten likinäköisyys yleistynyt hurjasti Aasiassa
Sinkki saattaa lyhentää flunssaa - vaikutus tosin vaatimaton
Piirtotesti paljastaa aivohalvauspotilaan riskit
13-vuotiaalle hyvä laihdutus/kiinteytys keino
tiistai, 15. toukokuuta 2012 21:45
haastava äitiys
sunnuntai, 13. toukokuuta 2012 17:53
Näyttää siltä, että karppaus on hyvä laihdutuksen aloittaja mutta huono lihomisen vastustaja?
lauantai, 12. toukokuuta 2012 18:36
Sisarkateus iski
perjantai, 11. toukokuuta 2012 14:29
Ruokavaliolla suuri merkitys hyvään terveyteen!
perjantai, 11. toukokuuta 2012 08:53
Joogasta tosi kriittinen artikkeli
keskiviikko, 9. toukokuuta 2012 22:34
Kohdun poistosta haittaa?
keskiviikko, 9. toukokuuta 2012 22:20
Fibromyalgian vähättelyäkö?
keskiviikko, 9. toukokuuta 2012 10:18
Peniksen koko
lauantai, 5. toukokuuta 2012 08:47
Siirryttäessä itä–länsisuunnassa usean aikavyöhykkeen yli elimistön vuorokausirytmi häiriintyy, koska oma sisäinen kello on ristiriidassa paikallisen ajan kanssa.
Länteen lennettäessä elimistö pystyy helpommin sopeutumaan uuteen aikavyöhykkeeseen kuin itään matkustettaessa.
Tyypillisiä rasitusoireita (jet lag) ovat muun muassa väsymys ja unettomuus, vatsaoireet, päänsärky, ärtyneisyys sekä fyysisen että psyykkisen suorituskyvyn lasku.
Sisäinen kello kuntoon
Elimistö pystyy muuttamaan sisäistä kelloa noin 2 tuntia vuorokautta kohti. Aikaerorasitusta voi vähentää jo ennen lentomatkaa myöhentämällä länteen suuntautuvan lentomatkan edellä nukkumaanmeno- ja heräämisaikoja sekä itään lennon edellä aikaistamalla molempia ajankohtia.
Määränpäähän saavuttua on syytä heti ruveta noudattamaan paikallista aikaa. Jos perilletulo sattuu paikalliseksi aamuksi voi päivällä ottaa lyhyet nokkaunet.
Unilääkkeitä ei lennon aikana saa turvallisuussyistä käyttää. Aikaerorasituksen hoidossa niistä ei ole osoitettu olevan apua. Päinvastoin ne saattavat hidastaa elimistön totuttautumista uuteen aikavyöhykkeeseen.
Virkeänä lennolle
Lentomatka ei oikeastaan ala siitä, kun noustaan koneeseen vaan jo aiemmin. Rasittavin ei ole ilmassa vietetty aika vaan lentoa edeltävät tunnit.
– Näin varsinkin, jos lentokentälle matkustetaan jostain kauempaa yöllä, syödään ja nukutaan huonosti. Lentoasemalla voi sitten olla kiirettä ja stressiä, syödään taas mitä sattuu ja juodaan liian vähän. Ollaan valmiiksi nuutuneita jo ennen lentoon lähtöä, sanoo ilmailulääkäri Olavi Hämäläinen.
Kentällä ennen lentoa hän neuvoo syömään jotain kevyttä ja juomaan vettä.
Lennon aikana sopiva juomismäärä on 1–2 desilitraa tunnissa. Tästä määrästä alkoholia ja kahvia saisi olla korkeintaan vähän, sillä kumpikin lisää virtsaneritystä ja kuivaa elimistöä. Samalla lailla vaikuttaa myös se, että lentokoneen matkustamon ilma on rutikuivaa. Elimistön kuivuminen taas voi huonontaa oloa, varsinkin, jos on jokin sairaus.
Kannattaa myös ottaa huomioon, että ylhäällä yksi drinkki voi mennä päähän enemmän kuin maassa.
VALMISTAUDU LENTOON
Pirjo Helasti/Hyvä Terveys
LUE LISÄÄ:
Terveyskirjasto: aikaerorasitus
Jaa artikkeli Facebookissa
Tilaa Hyvä Terveys
13-vuotiaalle hyvä laihdutus/kiinteytys keino
ti, 15. toukokuuta 2012
Fibromyalgian vähättelyäkö?
ke, 9. toukokuuta 2012
Pakko-oireinen häiriö ja terapia
pe, 4. toukokuuta 2012
Fibromyalgia?
to, 3. toukokuuta 2012
Rinnassa pistelyjä
la, 21. huhtikuuta 2012
Oma painonhallinta
to, 19. huhtikuuta 2012
VICHY-DIEETTI > apua !
ma, 16. huhtikuuta 2012
Surmontil
pe, 13. huhtikuuta 2012
Bloggailua arjesta MS-taudin kanssa
ma, 2. huhtikuuta 2012
Sukupuolitautiko?
to, 29. maaliskuuta 2012
liikunta, päänsärky ja paino ei putoa
ke, 28. maaliskuuta 2012
Mielen ongelmien hoito liiaksi lääkekeskeistä!
su, 25. maaliskuuta 2012
Kuumat aallot
to, 22. maaliskuuta 2012
Varma tapa laihtua
ma, 5. maaliskuuta 2012
Kilpirauhasen vajaatoiminta
la, 3. maaliskuuta 2012