YHTEISTYÖSSÄ

Mieli

Parisuhteen arki toimivaksi

Hyvä arki yhdistää. Kotityöt kannattaa jakaa tasapuolisesti, sillä riidat niistä johtavat usein valtataisteluun. Puolisoilla pitäisi kuitenkin olla muutakin yhteistä tekemistä kuin siivoaminen.

parisuhde, arki, tasa-arvo, kotityöt– Parisuhteessa on oltava muutakin jaettavaa kuin rutiininomainen ja usein raivostuttavakin arki, sanoo pari- ja perheterapeutti Ann-Mari Hintikka, joka työskentelee Espoon seurakunnan perheasiainkeskuksessa ja Kirkkohallituksessa.

Jos yhteiselämä on pelkkää rutiinien jakamista, alkavat molemmat pian aloittaa lauseensa toisilleen: Sä et koskaan... tai Aina sä...

Joka päivä on oltava aikaa kysyä puolison kuulumisia. Toista voi katsoa, ja sanoa moi, miten sun päivä meni.

– Suhteessa oleminen perustuu hyvin usein 80 prosenttisesti oletuksiin. Mitä luulee toisen odottavan ja ajattelevan, Hintikka kertoo.

Siksi on sille tutulle kumppanillekin sanottava, mitä toivoo ja ajattelee. Muuten tulkinnat ottavat vallan ja vahvistuvat. Sä et ole ollenkaan sellainen isä, mies, vaimo tai äiti kuin mitä odotin.

– Aikaa puolisolle voi ottaa vaikka allakan kanssa, jotta toinen mahtuu siihen omaan arkeen.

Vältä arjen valtapeliä

Pariskunnat riitelevät eniten kotitöistä. Toiseksi tulee lastenhoito.

– Riidat alkavat pienistä, mitättömistä asioista, mutta kun niitä on paljon, niistä tulee parisuhdeongelmia, Hintikka kertoo.

Jos toinen haluaa määrätä miten siivotaan, sisustetaan, hoidetaan puutarhaa ja mitä syödään, jää sille toiselle aika vähän tilaa arjessa.

– Toisen erilainen tapa tehdä kotitöitä pitää hyväksyä, ei toista voi ruveta muuttamaan.

Ann-Mari Hintikka ehdottaa selkeää jakoa. Toinen hoitaa pyykit ja toinen vaikkapa tiskit. Mies ei voi olettaa, että vaimo hoitaa kotia niin kuin omassa lapsuudenkodissa oli tapana tai toisinpäin. Kun pedantti ja boheemi persoona rakastuvat, voi tapojen erilaisuus olla aluksi viehättävää. Arjen tullessa vastaan saatetaan ärsyyntyä erilaisuudesta. Silloin pitää neuvotella ja tehdä kompromisseja.

Riidat kotitöistä johtavat myös usein valtataisteluun. Aletaan kilpailla kumman ystävät, työ ja harrastukset ovat tärkeämpiä. Ethän sinä sen kanssa kovin hyvä ystävä ole ollutkaan, miksi sitä on yhtäkkiä niin tärkeää nähdä.

– Jos lähtee arvottamaan asioita, alkaa helposti alistaa toista.

Arkisilla asioilla voi käydä kauppaa, jos se pysyy humoristisella tasolla ja yhdistää parisuhdetta. Minä voin silittää paitasi, jos imuroit tänään.

Hintikan mielestä vaihtokaupassa pitää kuitenkin sanoa, mitä oikeasti tarkoittaa. Jos luovut illasta ystäviesi kanssa, silitän paitasi, on jo kiristystä, ja siinä ei oikeasti kerrota huolta siitä, miksei kumppani voisi lähteä ulos. Palkitseminen on aina tehokkaampaa kuin uhkailu. Mä en viitsi tehdä mitään kun sä aina huudat, aiheuttaa varmasti vastahyökkäyksen. Seksillä ei saisi käydä kauppaa, koska se on niin herkästi haavoittuva alue.

Hintikan mukaan on rakentavampaa riidellä kertomalla, miltä minusta tuntuu tai mitä mieltä minä olen kuin syytellä toista.

Aikaa meille kahdelle

Elämä muuttuu usein totaalisesti, kun perheeseen tulee lapsia. Keskitytään kodin rutiineihin ja lapsenhoitoon. Jos toinen käy töissä kodin ulkopuolella, pariskunnan arki rakentuu hyvin erilaisista asioista. Silloin täytyy Hintikan mukaan muistaa, mikä parisuhdetta yhdisti ennen lapsia. Mistä puhuttiin?

Mitä tehtiin? Ja on otettava myös kahdenkeskistä aikaa.

Toinen suuri haaste parisuhteelle perheessä on viimeistään sitten, kun lapset muuttavat omilleen.

– Jos on kovin vieraantunut puolisostaan, takertuu usein lapsiinsa ja näiden poismuutto voi olla kova paikka, Ann-Mari Hintikka sanoo.

Uuden elämäntilanteensa voi ottaa myös mahdollisuutena. Parisuhteelle jää uudella tavalla aikaa, voidaan alkaa rakentaa uusia kahdenkeskisiä perinteitä. Ottaisimmeko tavaksi lähteä kaupunkilomalle kaksin joka kevät, tai hankkisimmeko pienen mummonmökin jostain maaseudulta?

Katarina Malmberg / Hyvä Terveys

LUE LISÄÄ

Mykkäkoulu seis

Parisuhteen valtapelit

Perheasiain neuvottelukeskus

 

 

Näin uussinkku mies selviytyy
Eron jälkeen uussinkku tekee itselleen palveluksen, jos ei heti syöksy uuteen suhteeseen. Miehen tie itsenäisyyteen eroaa hieman naisen tavasta... Lue lisää
Harrastus paljastaa sinut
Mitä harrastat, ei ole elämää suurempi kysymys, mutta elämänkokoinen se voi olla. Oletko vuorikiipeilijä vai metsänpeikko? Voisitko muuttua muuksikin? Lue lisää
Addiktio - kuinka siitä pääsee irti?
Tupakka, alkoholi ja pelit addiktoivat voimakkaasti. Riippuvainen ei kykene lopettamaan käyttäytymistään vaikka haluaisi. Apua kuitenkin saa,... Lue lisää
Elämä omiin käsiin »
Uskalla toteuttaa haaveesi »
Hellyys herää uudelleen »
Parisuhteen arki toimivaksi »
Raha haastaa rakkauden »
Vaikeneminen ei ole kultaa »
Sisäinen kello kaipaa viritystä »
Aikavarkaat kiinni itse teossa »
Kivun kierre katki »
Vieraat äänet - ystäviä ja vihollisia »
Positiiviseen ajatteluun työkalupakki »
Asenneremontti auttaa jaksamaan »
Viha kääntyy voimaksi »
Uni häiriintyy iltasyöpöttelystä »
Kriisi paljastaa voimavaramme »
Aivot kaipaavat treeniä »
Pettäjä rikkoo rakkauden »
Stressi vai kiire? »
Mielenkuohu hallintaan aikalisällä »
Venyttele uni pois »
Painajaiset turvallisesti hallintaan »
Seksi ei ole suoritus »
Selviytyjä kaikesta huolimatta »
Makeanhimo hallintaan »
Narsisti - suuri ja hauras »
Väsymyksestä voitto »
Lukihäiriö helpottuu lukemalla »
Muistiniksit avuksi »
Parisuhteen valtapeli seis »
Rentoutumisen taito »
Näin nitistät stressin »
Sauna kaunistaa »
Mustasukkaisuus vie voimat »
Unelmoi kohti onnea »
Minäkuva - kaunis vai ruma? »
Hyönteispelko hallintaan »
Masennus lapselle tietoon »
Hypnoosista apua allergiaan? »
Mykkäkoulu seis »
Riippuvuudesta eroon »
Stressi innostaa ja ahdistaa »
Muistatko vielä? »
Vaihdevuosiin virkeänä »
Potkut - kuinka selvitä? »
Riitely perheessä »
Itsehillintää voi oppia »
Ajattele toisin - 9 tapaa »
Parantava kirjoitus »
Stressi käy sydämelle »
Saattohoitoa sairaalassa »
Bulimia pitää pakkoajatuksissa »
Raiskattu tarvitsee tukea »
Aivot tarvitsevat lepoa »
Anteeksiantaminen antaa voimaa »
Lapsen aika? »
Hyvä olo tavoitteeksi »
Riippuvuuksista irti »
Naisen seksiongelmat »
Seksille aikaa »
Vuorotyössä jaksaminen »
Ylivilkkaalle lapselle apua »
Loma pilalla - 13 kertaa »
Alkoholistin puolisolle apua »
Ahdistus nuorella aikuisella »
Hormonit ja kuukautiskierto »
Masennuksesta kertominen lapselle »
Seksistä terveyttä »
Vuorokausirytmi sanelee virkeystason »
Mykkäkoulu on vallankäyttöä »
Rauhoittavista lääkkeistä eroon »
Unettomuuteen apua »
Yksinäisyys kuuluu elämään »
Aikuinen asettaa lapselle rajat »
Harrastukset pidentävät ikää »
Työssä jaksaminen »
Unet - miten tulkita? »
Unelmointi vie kohti onnea »
Murrosikä ja vanhemmuus »
Eroon suorittamisesta »
Naisen haluttomuus »
Perhesalaisuuksien taakka »

KESKUSTELUT

Oivallus parisuhteessani
ma, 6. syyskuuta 2010

Orastava viha
ma, 6. syyskuuta 2010

naapurivihaa
pe, 3. syyskuuta 2010

Hymen Septate
to, 2. syyskuuta 2010

En saa unta
ma, 30. elokuuta 2010

paljon maksaa abortti? tarviiko vanhemmille kertoa?
la, 28. elokuuta 2010

Petetty
su, 11. heinäkuuta 2010

kehtaako sitä tunnustaa?
ti, 1. kesäkuuta 2010

kiireinen kevät
su, 30. toukokuuta 2010

Ottaa aivoon
ti, 18. toukokuuta 2010

juhlastressi
to, 6. toukokuuta 2010

Apua!
ke, 28. huhtikuuta 2010

Suhteen loppu?
ti, 20. huhtikuuta 2010

Mihin kannattaa kiinnittää huomiota työpisteessä?
ti, 13. huhtikuuta 2010

Ongelmana mieheni epäluottamus!
la, 27. maaliskuuta 2010